Anname pead, et Tartus, Aparaadi tehases asuv Saiko pood kuulub Eesti, Baltikumi ja Euroopa parimate sekka. Korralikult kureeritud, samas alati üllatav ja mänguline kaup, atmosfäär, mis kombineerib endas butiigi elegantsi ja sekkari vaba mineku –see on erakordne kombo, mida oskab hinnata iga vintaaži austaja. Trickster leidis üles Saiko salapärased omanikud Marili ja Diana ning palus neil rääkida vintage-poe pidamise eripäradest, endast ja rõivakultuurist laiemalt.
Saiko sai alguse tänu müstilisele asjaolude kokkulangemisele: Diana ja Merili tutvusid koolis loosi tõmmates. Poe avamise võimalus langes neile kätte lihtsalt erinevate inimeste, otsuste ja valikute kokkusattumise tõttu ning naljatledes ütlevad nad, et Saiko sai alguse palmilehtede juhatusel: "Üsna abstraktne, aga päriselt ka nii oli."
Lisaks omanikele on Saiko selja taga veel omajagu inimesi, kes mängivad poe püsimise ja arenemise osas olulist rolli: "Viie poeaasta jooksul on meiega olnud kaks töötajat, kes saavad hästi aru, mis teeme ja kuidas seda teha on vaja. Lisaks on meil hulk kullakaevureid, kes oma töö või hobi tõttu Saikosse panustavad ja kellega kerge koostööd on teha. Kergus on põhiline!"
Üks ärritavaid, samas võluvaid momente Saiko juures on online-versiooni puudumine. Kui tahad Saiko kraami, pead sõitma Tartusse: "Saikos saab kohtuda, kokku sattuda, tutvuda, arvamust küsida. Siia saab tulla valitud muusika saatel ilusaid asju vaatama, aega veetma, argisust peletama. Füüsiline pood annab ka suure eelise igapäevaselt kohtuda nende inimestega, kellele me seda poodi teeme. Pluss, me oleme mõne asja puhul vanamoelised ja analooginimesed!" põhjendavad oma valikuid Diana ja Marili.
Saiko kaubavalik võib nädalate ja kuude lõikes olla väga erineva tunnetusega. "Kauba ringlus on üsna kiire ning kõik oleneb sellest, milliseid kaste me ladudes avame või kes kuidas müüki jõudvasse kaupa investeerib. Meil on mitmeid nii-öelda koostööpartnereid ja sõpru, kellega koos asju ajame. Vahel juhtub, et mõni neist koristab või kolib ning küsib, kas Saikos on ruumi – oleme niiviisi väga erilisi asju uuele ringile saanud aidata. Vahepeal soovib keegi oma vintage kollektsiooni müüa, vahepeal on stilistikatöö tarbeks liiga palju aksessuaare kogunenud... Kui kõik need asjad meie kaubavalikusse müüki jõuavad, siis see ongi kokku Saiko," selgitavad omanikud Saiko-kureerimise või peaks ütlema saikolikke? põhimõtteid.
Kes on Saiko-inimesed? Diana ja Marili tunnevad oma kliente hästi: "Enamjaolt väga teadlikud, vahel praktilised, vahel lõbutsejad. Kunagi vaidlesime teistega, et kas poodi saab teha kõigile ja meile tundub nüüd, et saab küll. Kuna müügis olev on pidevas muutumises, ei ole ka meie igapäevane klient ühte nägu. Vastavalt kaubavoole on meil vahel klassikalisemaid ja praktilisemaid perioode, vahel disainerbrändide perioode, vahel 6€-16€ asjade perioode. Ja igale perioodile on olemas tarbija."
Arusaamine turust tekkis Saiko-paaril tegutsemise pealt ja lisaks sellele on nad klienti ka harinud: "Poe algusaastatel panime rohkem rõhku teavitustööle materjaliteemadel ja see on ka vilja kandnud. Hea on näha, kuidas lühikese aja jooksul on taaskasutuse väärtustamine, kvaliteedi hindamine ning moealane teadlikkus kasvanud ja isegi popiks saanud. Märkame, et ka väga noored oskavad juba väärismaterjale hinnata. Paljud prouad on meile öelnud, et ei käi enam Kaubamajas ega Stockmannis, vaid tulevad Saikosse shoppama."
Lisaks poepidamisele jõuavad nii Diana kui ka Marili muidki asju teha. Diana harrastab vabal ajal kalisteenikat ning vahel, kui tuhin jälle peale tuleb, tegeleb ka kasutatud mööbli väärindamisega. Enne Saikot ei oleks ta uskunud, et temast kunagi sellisel alal ettevõtja saab. Nüüdses elus ei oska ta end teistes rollides ette kujutada.
Marili on viimased 10 aastat tegelenud riiete õmblemisega ning puutunud tihedalt kokku materjalide ja tekstiilide loomisega: "Enam ma ise väga juurde luua ei soovi, ent juba loodud asjadega on jõudu tegeleda küll. Paari viimase aasta jooksul on kätte langenud võimalus sorteerida punnis angaarides skandinaavlaste kasutatud riideid ja poodide maha kantud kraami, millest suur osa on lihtsalt tekstiiliprügi. See on andnud täiesti uue mõõtme enda igapäeva tegevustele: asjade pesemine, parandamine, tassimine, sortimine ja siis ilusti Saikosse riputamine. Mul on tavaline elu ka, kuid suur osa sellest on siiski Saikoga seotud."
Kuidas siis käivad riides inimesed, kellel on käepärast meeletu hulk pööraseid valikuid igaks päevaks? Marili väidab, et tema kapp on väike, kuid selle eest olemas stuudio, kus on palju riideid, mida ta maha ei müü ja aeg ajalt kannab – selline edevam ja klounisem kraam. Diana eelistab vana-head basic'ut: "Head materjalid, naturaalsed toonid ja mugavad lõiked, mis sobituvad mu kehaga." Üheks Saiko omanike ja Saikoga seotud inimeste lemmikuks aksessuaariks ning tunnusmärgiks on Ikea Frakta lege sinine kott, mis mahutab vajadusel kogu maailma kaltsunduse ära.
Kuidas soovitavad D&M kanda vanu riideid nii, et need mõjuks tänapäevasena? "Stiliseerimine, uue-vana kombomine, miksimine, enda keha tundmine ja õigete pikkuste ning laiuste kandmine on väga olulised. Siiski, eelkõige loeb kandja karakter!" on ühiseks vastuseks.
MIs on saikolaste eduka vintage-poetegemise retseptiks ja millele peaks tähelepanu pöörama, kui tahad selles tiheda konkurentsiga äris jätkusuutlikult toimida? Diana vastab esimesena: "Edukat äri saab teha siis, kui selle taga on samade väärtustega inimesed, kes soovivad tööd ja koostööd teha. Meie tugevuseks on kindlasti see, et me pidevalt vaatleme ning kohaneme vastavalt keskkonna muutustele, me ei kiindu asjadesse ning oskame olla paindlikud. Poodi jõudnud asjade eesmärk pole tolmu koguda, vaid leida neile uus kodu. Kureerimise kunst on Saiko igapäevase töö osa, sest asja õige paigutamine õigesse kohta aitab õigel inimesel teda õigel ajal märgata.
Marili täiendab: "Saiko pole kunagi valmis. See on ka hea printsiip, mille me esimesel päeval enda jaoks välja mõtlesime. See võtab maha teatud pinge, millele keskendumine teeks igapäevase vabarütmi keeruliseks. Viimasel ajal olen mõelnud, et kõige tähtsam on see, et me kogu aeg uurime, millised on kliendi vajadused praegusel hetkel ning püüame kujundada poodi läbi selle. Pole mõtet järgida vintage-poe trende mujal, kui sinu inimene siin seda ei vaja. Mõnel aastal on lihtsalt kõigil juba nahktagi ja Levi's 501 olemas ning sellega on mõistlik arvestada. Põnev ja lõbus peab ka olema. Kui alustasime, siis küsisime igal sünnipäeval “Kas teeme veel ühe aasta?”, enam vist ei küsi seda, sest kõik on mõnusas arengus ja tundub, et tänasel päeval on tegu väga loogilise alaga, kus väikeseid muutuseid luua."